Historia mediów i telewizji w Polsce.

Historia mediów i telewizji w Polsce.


Orange i Plus, najwięksi operatorzy w Polsce

Jakie dwie największe sieci komórkowe są w naszym kraju? Kto jest ich właścicielem?

Właścicielem sieci Orange jest firma Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. Na naszym rynku Orange zagościł dopiero jesienią 2005 r., zastępując popularną do tej pory Ideę. Od początku nowa marka zjednała sobie dużą rzeszę zwolenników dzięki czemu bardzo skutecznie realizowała koncepcję paneuropejskiej marki telekomunikacyjnej. Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. jest operatorem 2 sieci telefonii komórkowej: cyfrowej Orange oraz analogowej Centertel. Właścicielem PTK Centertel jest Telekomunikacja Polska S.A. Operatorem sieci Plus jest natomiast firma Polkomtel S.A. Drugą dużą siecią komórkową jest Plus. Jest to cyfrowa sieć telefonii komórkowej, która wykorzystuje między innymi pasmo: GSM 900, GSM 1800 i UMTS 2100. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 1 października 1996 roku. W ofercie sieci Plus znaleźć można ofertę dla klientów indywidualnych, a także dla firm.

Tagi: Orange, Plus, Centertel Sp. Z.o.o., telefonia komórkowa

Powiązany artykuł: Historia mediów i telewizji w Polsce.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Radiofonia

Zanim 18 kwietnia 1926 powstała pierwsza oficjalna stacja radiowa w naszym kraju, w Europie ruszyła radiofonia, którą wprowadziło ponad siedemnaście krajów, także Niemcy, gdzie w 1924 roku we Wrocławiu zaczęła nadawać pierwsza stacja na aktualnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Schlesische Funkstunde. Postęp radiofonii w naszym kraju był opóźniony w stosunku do krajów przodujących w tej dziedzinie. Lata 20-te dwudziestego wieku był to okres powstawania radiofonii w Europie, był dla nas momentem odbudowy struktur państwowych oraz gospodarki po ponad stuletniej niewoli oraz zawieruchach pierwszej wojny światowej. W 1926 roku rozpoczęło się nadawanie oficjalnych stacji nadawczych PR w Warszawie. Pierwszy raz można było usłyszeć w eterze słowa: Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480. Program PR powiększał się stopniowo.

Prasa Polska w latach 1944-1946

System prasowy, który ukształtował się w naszym kraju po II wojnie światowej nie był kontynuacją doświadczeń oraz tradycji czasopiśmienniczej wcześniejszych okresów. Został on w całości podporządkowany praktyce politycznej oraz traktowany był jako jeden z najistotniejszych instrumentów sprawowania władzy oraz sterowania procesami społecznymi przez działającą wówczas partię komunistyczną. Treści przekazywane w prasie przechodziły przez filtr cenzury i tylko takie uznawane były za prawdziwe, słuszne.

Lata 70-te erą Teleranka

Bardzo dużą popularnością w latach siedemdziesiątych cieszył się program Bank Miast, gdzie również rywalizowały miasta, które miały popisać się przedsiębiorczością. Warto wspomnieć, że w tym czasie przed telewizor przyciągał dużą ilość widzów program popularno-naukowy Sonda, który mówił o nauce, ale odszedł od stereotypów. Ale prawdziwym przełomem w działalności telewizji, głownie TVP2 był blok programów Studio-2, który zdominował telewizję swoim rozmachem, oryginalnością, luzem w porównaniu do innych pozycji.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009