Historia mediów i telewizji w Polsce.

Historia mediów i telewizji w Polsce.


Orange i Plus, najwięksi operatorzy w Polsce

Jakie dwie największe sieci komórkowe są w naszym kraju? Kto jest ich właścicielem?

Właścicielem sieci Orange jest firma Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. Na naszym rynku Orange zagościł dopiero jesienią 2005 r., zastępując popularną do tej pory Ideę. Od początku nowa marka zjednała sobie dużą rzeszę zwolenników dzięki czemu bardzo skutecznie realizowała koncepcję paneuropejskiej marki telekomunikacyjnej. Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. jest operatorem 2 sieci telefonii komórkowej: cyfrowej Orange oraz analogowej Centertel. Właścicielem PTK Centertel jest Telekomunikacja Polska S.A. Operatorem sieci Plus jest natomiast firma Polkomtel S.A. Drugą dużą siecią komórkową jest Plus. Jest to cyfrowa sieć telefonii komórkowej, która wykorzystuje między innymi pasmo: GSM 900, GSM 1800 i UMTS 2100. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 1 października 1996 roku. W ofercie sieci Plus znaleźć można ofertę dla klientów indywidualnych, a także dla firm.

Tagi: Orange, Plus, Centertel Sp. Z.o.o., telefonia komórkowa

Powiązany artykuł: Zadania i cele telewizji kablowej.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Wprowadzenie do telefonii stacjonarnej

Bardzo dynamiczny wzrost dostępności do telefonii stacjonarnej w naszym kraju to rezultat procesu uwalniania rynku. Autorytarna władza przed 1989 rokiem nie miała interesu w ułatwianiu obywatelom komunikowania się. W czasie ostatniej dekady przybyło 3 razy więcej linii telefonicznych, aniżeli zdołano ich założyć przez ostatnie czterdzieści pięć lat.

Lata 70-te erą Teleranka

Bardzo dużą popularnością w latach siedemdziesiątych cieszył się program Bank Miast, gdzie również rywalizowały miasta, które miały popisać się przedsiębiorczością. Warto wspomnieć, że w tym czasie przed telewizor przyciągał dużą ilość widzów program popularno-naukowy Sonda, który mówił o nauce, ale odszedł od stereotypów. Ale prawdziwym przełomem w działalności telewizji, głownie TVP2 był blok programów Studio-2, który zdominował telewizję swoim rozmachem, oryginalnością, luzem w porównaniu do innych pozycji.

Produkcje telewizyjne lat 60-tych

W 1965 roku zostało utworzone pierwsze telewizyjne widowisko plenerowe Turniej Miast, który został wymyślony przez Mariana Marzyńskiego, jego współtwórcą był między innymi Mariusz Walter. Tym samym telewizja dotarła na prowincję, zaraziła sobą również ludzi z niewielkich miast. W szeroko rozumianej publicystyce kulturalnej królowały takie programy jak: W starym kinie, Tele echo czy Sylwetki X-Muzy oraz Pegaz. Bardzo wielu ludzi zasiadało przed telewizorem w poniedziałek, kiedy emitowany był teatr telewizji, który oglądało więcej ludzi aniżeli było we wszystkich teatrach w ciągu całego roku.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009